Facebook English English
Nevşehir

Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli BERDİMUHAMEDOV’un himayelerinde, TOBB & DEİK / Türk – Türkmen İş Konseyi ev sahipliğinde ve karşı kanadımız Türkmenistan Ticaret ve Sanayi işbirliğinde V. Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu, 5 – 6 Mart 2013 tarihlerinde, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Türkmenistan bir yandan hızlı büyümesini sürdürürken bir yandan da yabancı yatırımcılar için uygun yatırım iklimini oluşturmaktadır. Geçen beş sene büyüme ortalaması %11 olan Türkmenistan’ın gerçekleştirdiği son reformlarla birlikte 2012 – 2016 Kalkınma Programı kapsamında ekonominin her alanına toplamda 70 milyar dolar yatırım yapması beklenmektedir.

Bu dönem boyunca Türkmenistan’da Türk müteahhitlik firmalarınca üstlenilen proje sayısı 1400’ü aşmış olup, toplam proje tutarı 30 milyar dolar düzeyindedir. Türkmenistan 2012 yılı itibariyle, proje bedelleri sıralamasında 4,9 milyar dolar ve yüzde 20 pay ile Türk firmalarının dünyada en çok proje üstlendiği ülke konumuna gelmiştir.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Hocamuhammed MUHAMMEDOV Başkanlığında, Türkmenistan İnşaat Bakanlığı, Türkmenistan Petrol & Doğalgaz ve Mineral Kaynaklar Bakanlığı, Türkmenistan Tekstil Sanayi Bakanlığı, Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı,Türkmenistan Enerji Bakanlığı, Türkmenistan Sağlık & İlaç Sanayi Bakanlığı, Türkmenistan Ulaştırma Bakanlığı,Türkmenistan Tarım Bakanlığı, Türkmenistan Devlet Turizm Komitesi, Türkmenistan Sanayici ve Girişimciler Birliği, Türkmenistan Merkez Bankası, Türkmengaz, Türkmenpetrol, Türkmenkimya gibi önemli kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin yanında, uluslararası yabancı bürokrat ve firma temsilcilerin katılmaları beklenmektedir.

Taslak program ve Türkmenistan katılımcı listesi bilahare katılım teyidi veren üyelerinize iletilecek olup, toplantının katılım ücreti 300 TL’dir. Forum sırasında firmalarımızın ürün ve hizmetlerini sergileyebilmeleri için stand alanları oluşturulacaktır. Stand almayı düşünen üyelerinizin Türk – Türkmen İş Konseyi ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Türkmenistan’ın en prestijli uluslararası etkinliği olan Türkmenistan Yatırım Forumu’na katılmayı, ürünlerini sergilemeyi ya da sponsor olmayı düşünen üyelerinizin başvuru formunu eksiksiz doldurarak en geç 25 Şubat 2013 mesai bitimine kadar DEİK’e (Adem Kula, Tel: 0212 339 50 83, faks: 0212 270 37 84, e-posta: akula@deik.org.tr ) iletmeleri gerekmektedir.

Basvuru Formu 

DERGİLERİMİZ