GTİ iç gümrükte de rol model olacak -
Facebook English English
Nevşehir

GTİ iç gümrükte de rol model olacak

Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ’nin (GTİ) Olağan Genel Kurulu TOBB Birlik Merkezi Sosyal Tesisleri’nde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi. ​

Divan Kurulu Başkanı Mahmut Kutlucan’ın yönettiği Genel Kurul’a TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bülent Koşmaz, GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Bezci, Erhan Erken, İsmail Hakkı Dokuzlu ve GTİ A.Ş. ortakları katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun sözleşmede gerektirdiği değişiklikleri yapmak üzere bu genel kurulu düzenlediklerini ifade etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile beraber 4 sınır kapısının yap-işlet-devret modeliyle yapılması noktasında anlaşma imzaladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş sınır kapılarının GTİ A.Ş. tarafından modernize edileceğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu ayrıca, GTİ A.Ş. tarafından, iç gümrük olarak eskiden Halkalı’da bulunan gümrük müdürlüğünün Muratbey’e alınacağını, eski adıyla Halkalı Gümrük Müdürlüğü yeni adıyla Muratbey Gümrük Müdürlüğü’nün İstanbul’un Çatalca ilçesine taşınacağını ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, “Ticaretimizin şah damarlarından birisi olan Halkalı Gümrük Müdürlüğü yeni yerinde modern bir tesiste hizmet vermeye başlayacak. Buradaki modernizasyon neyi getirecek? Özellikle bekleme sürelerini ve işin hızla yapılmasını sağlayarak kargaşayı bitirecek. Bu alan, gümrük binalarının ve ticari mekanların yanında, ulusal ve uluslararası nakliyeciler için depo, antrepo ve lojistik köy şeklinde de faaliyet göstermek üzere tahsis edildi. Bu bir model iç gümrük olacak” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bir sene içerisinde faaliyete geçirmeyi hedefledikleri Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş sınır kapılarının modernizasyonunun özellikle bölge illerinin ekonomisine büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Genel Kurul’da yapılan oylama sonucunda, Arif Parmaksız yeniden GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Bülent Koşmaz, Salih Bezci, Erhan Erken ve İsmail Hakkı Dokuzlu da tekrar Yönetim Kurulu’na seçildiler.

 

Haber Resimleri

DERGİLERİMİZ