Nevşehir Sanayi Ticaret Odası Nevşehir Ticaret Borsası Ve Ürgüp Sanayi Ve Ticaret Odası Müşterek Toplantısı Yapıldı -
Facebook English English
Nevşehir

Nevşehir Sanayi Ticaret Odası Nevşehir Ticaret Borsası Ve Ürgüp Sanayi Ve Ticaret Odası Müşterek Toplantısı Yapıldı

TOPLANTIDA KONUŞAN NTSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI  M. ARİF PARMAKSIZ:

“GELENEKSEL TİCARİ ANLAYIŞ BİTTİ”

 

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası ve Ürgüp Sanayi ve Ticaret Odası müşterek toplantısı NTSO Meclis Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Ticaret Odası Başkanı  İbrahim Salaş Ürgüp Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Aydın,  Odaların Meclis Başkanları ve Meclis Üyeleri katıldı.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Seyit İnce’nin yaptığı açış konuşmasında müşterek toplantıların sorunların tespiti ve çözümü için ortak tavır alma açısından önemini vurguladı.

Daha sonra Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ticaret Borsası ve Ürgüp Sanayi ve Ticaret Odası Meclis üyelerinin gündeme getirdiği konular dinlenerek ele alındı.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Arif Parmaksız, günümüzde geleneksel ticaretin geçerliliğini kaybettiğine dikkat çekerek, ticaret erbabının yeni pazarlar ve gelişmelere açık olması gerektiğini söyledi.

Sanayicilerin ve üretim yapan işadamlarının gerek Devlet, gerekse Avrupa Birliği hibe projelerinden de yararlanması gerektiğini kaydeden Parmaksız, “Bu tür gelişmelerin yakından takip edilmesi gerekiyor.  Bu gün ihracat yapan, üretim yapan bir çok işadamı bu hibe kredilerden yararlanıyor. Odalarımızın kapıları bu konuda yardım ve destek bekleyen her müteşebbise açıktır.” Dedi.

Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Projesi’nin 2030 yılından sonra hizmete girmesinin planlandığını söyleyen NTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, bu projenin geçtiği güzergahındaki illerin bu projenin öne alınması için ortak çalışma başlatması gerektiğini belirterek, “Bu proje ile özellikle Kapadokya Bölgesi’nin turizm potansiyelinin artmasında önemli  katkılar sağlayacaktır.” Dedi.

“SANAYİCİ  İŞADAMI VE  ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ ARTIRMALI”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin üzerinde çalıştığı bir proje ile  Ticaret ve Sanayi Odaları’na  Üniversitelerden danışmanların tahsis edileceğini bu çalışmanın da son aşamaya geldiğini belirten Nevşehir  Ticaret ve sanayi Odası Yönetim  Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız,”Gelişen teknolojilerden yararlanmak, ihracat ve dış  ticaret ilişkileri ve mevzuatları konusunda başarı elde etmek için sanayici

 

ve işadamlarımızın üniversite ile olan diyaloglarını artırması gerekiyor. Öte yandan buna paralel olarak Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi’nin gelişmesine  iş dünyasının da desteğinin artması gerekir.”şeklinde konuştu.

Yeni girişimciler  ve yatırımcılar için Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenli olarak gerçekleştirdiği girişimcilik kurslarının önemine değinen Parmaksız, “Girişimcilik kursları Ürgüp Sanayi ve Ticaret Odası ve Nevşehir ticaret Borsası ile ortaklaşa kurslar haline getirilerek girişimci sayısı artırılabilir. Bu kursların yanı sıra üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda eğitim ve seminerlerde düzenlenebilir.

Hedefimiz  Nevşehir’de  sanayici ve işadamlarının gelirlerini artıracak projeler üretmek,bununla birlikte yeni  yatırım sahaları açmak olmalıdır. Unutmayalım ki Nevşehir’in alt yapısı buna müsaittir.” Dedi.

Haber Resimleri

DERGİLERİMİZ