Facebook English English
Nevşehir

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

6311 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 20/06/2012 tarihinde kabul edilmiş ve 6, 7 ve 8. Maddeleri hariç genel olarak 01/01/2013 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte üyelerimizin cezalı duruma düşmemeleri için kanunda belirtilen ödevleri belirtilen zaman dilimleri içerisinde tamamlamaları gerekmektedir.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞYERİ HEKİMİ

Kanun iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile ilgili olarak işçi sayısı ve tehlike sınıfı doğrultusunda sınıflama yapmaktadır. Buna göre;

-          50 ve üzerinde işçi çalıştıran işyerleri iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini sigortalı olarak bünyesinde bulundurmak veya yetkilendirilmiş ortak sağlık güvenlik birimlerinden               (söz konusu yetkilendirilmiş firmalara http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=yetkilendirmeduyurulari linkinden ulaşılabilir) hizmet alınması zorunluluğu 01/01/2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 

-          TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile 6311 sayılı yasanın bazı maddelerinin yürürlüğü ertelenmiştir. Erteleme ile iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu KAMU KURUMLARI İLE 50’DEN AZ ÇALIŞANI OLAN VE AZ TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞ YERLERİ İÇİN 01.07.2016 TARİHİNE, 50’DEN AZ ÇALIŞANI OLAN TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞ YERLERİ İÇİN 01.01.2014 TARİHİNE ERTELENMİŞTİR.

 

İŞ YERLERİNİN DEVAM EDEN YÜKÜMLÜLÜKLERİ

Belirtilen ertelemeye rağmen işverenin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında iş yerinde uygulamakla yükümlü olduğu aşağıda belirtilen diğer yükümlülüklerin ötelenmesi söz konusu değil. Devam eden yükümlülükler şöyle:

-          “Kanunun 10’uncu maddesiyle hükme bağlanan, iş yerlerinde risk değerlendirmesi çalışması yapılması,

-          Kanunun 11’inci maddesiyle hükme bağlanan, acil durum planları, yangınla mücadele ve ilk yardım çalışmalarının yapılması,

-          Kanunun 12’nci maddesi ile hükme bağlanan tahliye planının yapılması,

-          Kanunun 14’üncü maddesi ile hükme bağlanan iş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildiriminin yapılması,

-          Kanunun 15’inci maddesi ile hükme bağlanan sağlık gözetiminin gerçekleştirilmesi,

-          Kanunun 16’ıncı maddesi ile hükme bağlanan çalışanların bilgilendirilmesi, kanunun 17’inci maddesi ile hükme bağlanan çalışanların eğitimi,

-          Kanunun 18’inci maddesi ile hükme bağlanan çalışanların görüşlerinin alınması ve katılımlarının sağlanması,

-          Kanunun 20’nci maddesi ile hükme bağlanan çalışan temsilcilerinin belirlenmesi.”

Üyelerimiz, iş yerinde yukarıdaki önlemlerin alınmasını, yönetmelikler çerçevesinde bazılarını kendisi sağlayabileceği gibi dışarıdan profesyonel yardım alarak da bu hükümleri gerçekleştirebiliyor.

RİSK ANALİZİ, ACİL EYLEM PLANI VE EĞİTİMLER;

Yürürlüğe giren maddeler itibari ile sigortalı işçi sayısı ne olursa olsun işçi çalıştıran üyelerimizin Risk Analizi, Acil Eylem Planı ve Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi konularını tamamlamaları gerekmektedir. Söz konusu yükümlülük 01/01/2013 tarihi itibari ile başlamış bulunmaktadır.

 

Risk analizi, acil eylem planı ve eğitim konularında üyelerimizin, bu işlemleri gerçekleştiren firmalar ile yapacağı sözleşmelerde dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır;

 

-          Öncelikle işletmenizin NACE(faaliyet kodu) kodu kapsamında tehlike sınıfınızın belirlenmesi gerekmektedir.

-          Analiz ve planları yapacak firmaların mutlaka işyerlerine gelerek, işletmenin özelliklerini ayrıntılı biçimde incelemeleri gerekmektedir. Masa başında, işyerini inceleme yapılmadan hazırlanan analizler başkaca cezaların önüne geçemeyecektir.

-          Anlaşma yapılan firmalar ile mutlaka sözleşme yapılmalı, mümkün olduğu kadar peşinat verilmemelidir. Ödemeler anlaşma sağlanan konuların tamamlanması ile birlikte ilgili firmalara fatura karşılığı yapılmalıdır.

-          Hazırlatılan risk analizleri;   az tehlikeli işletmeler için 6 yıl, tehlikeli işletmeler için 4 yıl, çok tehlikeli işletmeleri için ise 2 yıl süre ile geçerlidir. Bu süreler içerisinde işletmelerinize alınacak makine ve ekipmanlar risk analizinin yenilenmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda anlaşma koşullarının görüşülmesinde bu konuda ek ücret talep etmeyen firmaların tercih edilmesinde fayda bulunmaktadır. Aynı husus işe yeni başlayan işçilerin temel eğitimlerinin verilmesi noktasında da geçerlidir.

 

BU KAPSAMDA ÜNVANLARI VE İLETİŞİM BİLGİLERİ YER ALAN FİRMALAR ODAMIZA MÜRACAAT ETMİŞ VE BELİRTİLEN ŞARTLARLA, ODAMIZ ÜYESİ OLDUĞUNU ODA KAYIT SURETİ İLE İSPAT EDEN ÜYELERİMİZE MEVCUT FİYATLARI ÜZERİNDEN İNDİRİM UYGULAYACAĞINI BEYAN ETMİŞLERDİR. TAKDİR YETKİSİ ÜYELERİMİZE AİT OLMAK ÜZERE; ÜYELERİMİZİN YETKİLENDİRİLMİŞ FİRMALAR İLE VEYA ODAMIZA MÜRACAAT EDEN FİRMALAR İLE YUKARIDA BELİRTİLEN HUSUSLARDA GEREKLİ YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ EN KISA SÜREDE YERİNE GETİRMELERİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

 

 

 

 

 

 

ÜNVAN

ADRES

TELEFON

KAPADOKYA DANIŞMANLIK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ  LTD. ŞTİ.

Güzelyurt mah. Ürgüp Cad. No:59/A Nevşehir

0 384 213 02 00 

0 505 773 68 49

ÖZNEVŞEHİR EĞİTİM VE DAN. HİZ. LTD. ŞTİ.

GAZHANE CD. KUBBELİ ÇARŞI K:4 NEVŞEHİR

0 384 213 44 88

0 506 772 41 61

 

RÜZGAR OSGB LTD.ŞTİ.

Serçeönü Mah. Ahmet Paşa Cad. Özal Plaza 30/17 Kocasinan / KAYSERİ

0 352 231 22 25

0 532 215 08 05

0 533 506 1771

 

ROTA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ LTD. ŞTİ.

Organize Sanayi Bölgesi 9. Cad. Dispanseri Ünitesi No:1/C Ambar Melikgazi/KAYSERİ

0 352 321 12 11

0 530 467 18 11

 

SERVET TOĞAN IŞIK Ort. Sağ. Ve Güv. Birimi

Cumhuriyet Mah. Kızılay Cad. Gümüşçü İş Merkezi No:6/10 Melikgazi/KAYSERİ

0 352 231 33 00

 0505 788 80 28

 

DERGİLERİMİZ